Poniżej znajdziesz moje sposoby na prostą i szybką w przygotowaniu ozdobę swojego tortu, czyli drip w różnych kolorach. To nic innego jak nie spływająca polewa na bokach tortu. Zacznę od opisania proporcji na poszczególne rodzaje dripów, a na koniec czekają na Ciebie sposoby wykonania i moje wskazówki, które mam nadzieję ułatwią Ci pracę. Podane proporcje powinny wystarczyć na ozdobienie urodzinowego wypieku o średnicy 16 cm lub 18 cm.

Biały drip
Jest to mój ulubiony rodzaj i to nim najczęściej dekoruję swoje torty. Do przygotowania białego dripu potrzebujesz:
- 50 ml śmietanki kremówki 30%
- 100 g białej czekolady (Ja używam czekolady firmy Callebaut, ale polecam również Wedel lub Fin Carre, którą znajdziesz w Lidlu. Nie próbuj z Milką, na pewno się nie uda)
- wybielacz* – ja używam z Decory (Możesz pominąć, jeśli nie zależy Ci na idealnie białym dripie, będzie lekko żółtawy)
Czekoladę połam na kawałki i razem ze śmietanką umieść w garnuszku. Podgrzej na małym ogniu, cały czas mieszając, aż do momentu rozpuszczenia się czekolady. Odstaw i dodaj kilka kropelek wybielacza, wystarczy niewielka ilość, po chwili kolor na pewno się wybieli.
Możesz połączyć czekoladę ze śmietanką w kąpieli wodnej (umieścić miseczkę ze składnikami nad gotującą się wodą w garnku) lub rozpuścić je w mikrofali na niskiej mocy, wyjmując co chwilę, aby zamieszać w misce.
*post został napisany, kiedy wybielacz z e171, czyli biel tytanowa nie była jeszcze zakazana w żywności.
Drip z mlecznej czekolady
Do przygotowania ,,mlecznego” dripu potrzebujesz:
- 100 ml śmietanki kremówki 30%
- 80 g mlecznej czekolady (Ja używam czekolady firmy Callebaut, ale super sprawdzi się Wedlowska)
Postępuj w taki sam sposób, jak z białym dripem.

Czarny drip
Przyznam szczerze, że robiłam go tylko jeden raz… Muszę to zmienić! Do przygotowania czarnego dripu potrzebujesz:
- 70 ml śmietanki kremówki 30%
- 70 g gorzkiej czekolady o zawartości kakao ok. 60%
- czarny barwnik np. Sugarflair
Możesz również użyć gorzkiej i mlecznej czekolady w dowolnej proporcji w zależności od tego, jaki smak lubisz. Zacznij od dolania mniejszej ilości śmietanki i sprawdzaj konsystencję.
Niektórzy dodają również odrobinę oleju, aby czekolada nie pękała przy krojeniu tortu. Osobiście pomijam ten krok.


Kolorowy drip
Do przygotowania kolorowego dripu potrzebujesz:
- biały drip
- barwnik w wybranym kolorze. Najlepiej sprawdzą się barwniki przeznaczone do barwienia czekolady, ale przyznam, że ja używam po prostu barwników żelowych. Moje ulubione to: Fractal, ColourMill, ColourGel oraz Colour Splash.
Jeśli chcesz uzyskać intensywny kolor, nie dodawaj wybielacza. Osobiście wolę dodać odrobinę, mniejsze ryzyko farbowania języków :). Barwnik dodaj po rozpuszczeniu czekolady w śmietance.
Złoty lub srebrny drip
Znam dwa sposoby na wykonanie złotego lub srebrnego dripu, które różnią się składnikami oraz efektem końcowym. Osobiście wolę drugą opcję, jest o wiele szybsza, a ja nie mam za dużo cierpliwości. Obie metody wykorzystują farbkę, którą uzyskasz poprzez połączenie jadalnego (zwróć na to uwagę!) barwnika w proszku np. Faye Cahill lub w płynie Rainbow Dust rozpuszczonego w spirytusie. Taką samą farbkę używam do przygotowania jadalnych cekinów.
Sposób 1: Wykonaj biały lub czekoladowy drip, jeśli tort jest pokryty ciemnym tynkiem i włóż do lodówki do zastygnięcia. Małym pędzelkiem dokładnie pokryj polewę farbką.
Sposób 2: Zapomnij o czekoladzie, wystarczy sama farbka. Wylej ją na mocno schłodzony tort. Ciężko podać dokładne proporcje, ale pamiętaj, żeby farbka nie była zbyt wodnista i zbyt gęsta.
Ta metoda sprawdzi się świetnie w połączeniu z czekoladowym dripem. Wylej kilka sopli w różnych odległościach złotą farbką i pokryj cały tort np. białą polewą.
Możesz poeksperymentować z innymi metalicznymi kolorami np. rose gold albo piękny błyszczący grafit? Jestem pewna, że każdy będzie wyglądać cudownie.
Wykonanie drapu
Wydaje mi się, że na wielu stronach opisy wylewania dripu są trudniejsze niż samo ich wykonanie. Są dwie zależne od siebie kwestie, na które musisz zwrócić uwagę przed rozpoczęciem – temperatura, a co za tym idzie jej gęstość. Jednak moim zdaniem, nie ma jednej idealnej konsystencji. Wszystko zależy od Twoich preferencji i tego, jaki efekt chcesz uzyskać.
Zanim zaczęłam robić torty na zamówienie sprawdzałam temperaturę palcem :). I ten sam sposób polecam Ci na początek. Z czasem po samym wyglądzie będziesz wiedzieć, kiedy polewa jest gotowa, żeby wylać ją na tort. Jeśli czekolada jest delikatnie ciepła, drip jest gotowy. Jeśli nie jesteś pewna_y czy drip ma odpowiednią konsystencję spróbuj wylać pojedynczy sopel z „tyłu” tortu. Zawsze możesz go ściągnąć lub zakryć dekoracją, jeśli coś będzie nie tak. Pamiętaj, że tynk na torcie musi być porządnie schłodzony, inaczej spłynie razem z polewą.

Znam 3 metody wylewania dripu na tort, więc po krótce opiszę każdą z nich:
Metoda 1: Wylej cały drip z garnuszka na górę tortu i szpatułką lub po prostu łyżeczką delikatnie rozprowadzaj aż do brzegów. Polewa sama zacznie spływać i utworzy w ten sposób niepowtarzalną kompozycję ściekających po bokach sopli.
Metoda 2: Za pomocą łyżeczki wylewaj czekoladę na brzegach tortu, tworząc sople w wybranych miejscach. Pozostałą czekoladę wylej na środek i delikatnie połącz z tą wcześniej wylaną. Jeśli korzystasz z ciemnej czekolady musisz pracować sprawnie, aby zdążyć zanim pierwsze sople całkowicie zastygną. Z białą czekoladą, ta metoda będzie dużo łatwiejsza, ponieważ wolniej zastyga na torcie.
Zamiast łyżeczki możesz przelać czekoladę do rękawa cukierniczego lub plastikowej butelki – ważne, aby Tobie było wygodnie.
Meteda 3: To po prostu wylanie kilku sopli na bokach bez rozlewania czekolady po całym torcie. Bardzo lubię ten efekt.
Na moim instagramie znajdziesz krótką rolkę/ filmik, w którym pokazuję, jak wylewam drip na tort powyższymi metodami. Znajdziesz go tutaj.
Wskazówki
- Jeśli polewa po rozpuszczeniu będzie dla Ciebie za rzadka, dodaj do niej odrobinę czekolady (kostkę lub dwie). I odwrotnie, jeśli będzie za gęsta, dodaj śmietankę.
- Jeśli chcesz uzyskać cienkie sople, czekolada powinna być bardziej płynna, a więc cieplejsza, ale wciąż uważaj, aby nie popłynęła razem z tynkiem. Jeśli chcesz, aby sople były grubsze i wyraźniejsze, polewa powinna być nieco chłodniejsza.
- Staraj się nie wylewać sopli w tym samym miejscu. Jest wtedy duże prawdopodobieństwo, że czekolada stworzy tak zwany naciek na pierwszym soplu.
- Działaj sprawnie, pamiętając, że polewa zastyga.
- Przed nałożeniem pozostałych dekoracji na tort, schłodź go w lodówce.
Koniecznie daj znać, czy skorzystasz z moich sposobów i wskazówek na wykonanie dripu. Czekam na Twoje zdjęcia, oznacz mnie na nim i dodaj #choconoela, będzie mi bardzo miło, a ja z łatwością Cię znajdę.