„Kuchnia domowa” a kuchnia w domu – różnice

Co odróżnia kuchnię domową od Twojej kuchni w domu? Przecież to wciąż to samo pomieszczenie… W tym artykule postaram się wskazać kilka różnic, które pozwalają przyrządzać słodkie wypieki w swojej domowej kuchni na zamówienie. Opowiem Ci, jakie elementy musiałam zmienić w swoim mieszkaniu, aby dostać wpis do rejestru. 

1. Sprzęt

Jest to chyba pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy po wejściu do kuchni – dodatkowa lodówka (min. 1),  w której przechowuję gotowe produkty przed wydaniem dla moich klientów. Dlaczego? Zgodnie z wymogami Inspekcji Sanitarnej muszę oddzielnie przechowywać produkty gotowe i składniki, które kupuję, aby wykonać zamówienie – głównie ze względów bezpieczeństwa.

W lodówkach muszę również kontrolować temperaturę, co ma związek z….

2. Dokumenty

Księgi GMP/GHP oraz HACCP to podstawowe dokumenty, które musiałam przygotować na potrzeby Sanepidu i które rzetelnie muszę prowadzić piekąc na zamówienie. Poza kontrolowaniem i spisywaniem temperatur w lodówkach (mowa tutaj również o tej, w której trzymam potrzebne składniki do wypieków), wpisuję tam również dostawy produktów spożywczych. Są to dwa elementy, które wypełniam na bieżąco. Więcej szczegółowych informacji o księgach znajdziesz na stronie wspomagamy.pl.

Dodatkowo w mojej kuchni znajduje się również wykaz składników i alergenów, który jest dostępny dla wszystkich osób, które są zainteresowane zamówieniem u mnie słodkości. 

3. Środki czystości

Nie jest to może rzecz, która bardzo odróżnia kuchnię domową od pozostałych, natomiast dezynfekcja po umyciu wszystkich sprzętów i powierzchni jest koniecznością. Nie używam również szmatek, ręczników wielorazowego użytku. Mam wrażenie, że sprzątania jest czasami więcej niż samego pieczenia :).

4. Kuchnia na wyłączność

Najczęściej w kuchni domowej mogą przebywać tylko osoby, które przygotowują produkty na zamówienie. Jeśli jestem w trakcie przygotowania zamówienia, nikt poza mną nie korzysta w tym czasie z tego pomieszczenia. 

5. Narzędzia i produkty do wypieków

Wydzielone lub oddzielne szafki/ półki/ szuflady na sprzęty do pieczenia i produkty to „must have” w mojej kuchni. Staram się je jak najbardziej oddzielić od pozostałych rzeczy, których używam na potrzeby własne. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda mój tortowy niezbędnik, kliknij tutaj. 

Podobnie jest z lodówką na produkty spożywcze. Mam w niej wydzieloną półkę na składniki do tortów. 

6. Rozdzielność czasu

Pieczenie na zamówienie w trakcie przygotowywania obiadu nie jest możliwe. Moja babcia zawsze przygotowywała ciasta w trakcie gotowania zupy – dwie pieczenie na jednym ogniu. Ze względów bezpieczeństwa żywności w kuchniach domowych jest to zabronione. 

Co więcej, nie mogę wykonywać „czynności brudnych”, np. myć świeże owoce, wyparzać jajka lub ubijać bezę, kiedy dekoruję gotowe ciasto dla klienta.

7. Kontrola Inspekcji Sanitarnej

Po uzyskaniu wpisu do rejestru Inspekcja Sanitarna może wpaść do mnie na kontrolę, aby sprawdzić, czy wykonuję zamówienia zgodnie z wymogami. Skontrolować czystość oraz wszystkie powyższe elementy, które wypisałam. 

To podstawowe elementy, które sprawiają, że kuchnia w domu staje się „kuchnią domową”. Małych szczegółów detali jest jeszcze więcej. Wszystko po to, aby wypieki były przygotowane zgodnie z wymogami Inspekcji Sanitarnej i były bezpieczne dla klientów. Mam nadzieję, że mój wpis był dla Ciebie przydatny. 

Dołącz do mnie na IG, aby być na bieżąco z treściami, które publikuję – będzie mi bardzo miło!

Jeśli jesteś w trakcie rejestrowania kuchni domowej, trzymam za Ciebie kciuki. Pamiętaj, że zawsze możesz do mnie napisać, a ja z chęcią pomogę/ odpowiem na Twoje pytania. 

Jak dobrać średnicę tortu do separatora?

To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w tym wpisie, pomogą Ci odpowiednio dobrać wielkość poszczególnych pięter do Twojego ulubionego separatora. Jeśli wciąż będziesz mieć

Jak zrobić tort piętrowy? – wskazówki

Przed Tobą Twój pierwszy raz z tortem piętrowym? A może masz już za sobą pierwsze próby, ale nie czujesz się pewnie? W tym wpisie podaruję kilka cennych wskazówek, które na

Koszyk

DARMOWA DOSTAWA dla zamówień powyżej 100zł!      [Tylko do niedzieli!]