Kwiaty na torcie – jakie wybrać? cz. 2

Czy Ty też będąc w kwiaciarni lub na giełdzie kwiatowej zastanawiasz się, którymi kwiatami możesz udekorować swoje wypieki? Jakie rodzaje będą bezpieczne dla Twoich gości lub klientów, aby uniknąć zatrucia? Które będą mogli zjeść, a które pomimo pięknego wyglądu powinniśmy sobie darować? Jeśli tak, to razem z moimi Gościniami zapraszam Cię do przeczytania tego artykułu, aby rozwiać Twoje wątpliwości przy kolejnym wyborze roślinnych dekoracji. Od dzisiaj będziesz doskonale wiedzieć jakie kwiaty wybrać na swój tort.

Do napisania tego artykułu zaprosiłam Agę i Anię, ponieważ tak jak ja uwielbiają kwiaty na swoich tortach, a w dodatku często do dekoracji używają swoich własnych roślinek z ogródka. Zanim zaczęły wspólnie prowadzić pracownię słodkich wypieków, Agnieszka pracowała jako florystka! Jak możecie się spodziewać – o kwiatach wie wszystko! A co same mówią o sobie?

Aga i Ania - teściowa i synowa prowadzące słodki biznes

Aga i Ania – to my tworzymy Cafe Ul 

Słodki biznes, który sprawił, że niemożliwe stało się możliwe… Oto teściowa i synowa, ręka w rękę pieką, przekładają i dekorują, kłócąc się i godząc, a nade wszystko kochając to co robią! Żadna z nas nie jest cukiernikiem z wykształcenia, więc tym chętniej zgłębiamy tajniki tego rzemiosła i nie boimy się dosłownie żadnych wyzwań. ,,Sky is the limit” – mówimy sobie i z radością bierzemy się do pracy.

IG Agi i Ani: @cafeul

Jak rozpoznać jadalne kwiaty?

Jadalne są kwiaty, których owoce lub którąkolwiek z ich części zwyczajowo spożywamy, np. wszystkie zioła: rumianek, ogórecznik, bratek, mniszek, nasturcja, nagietek, słonecznik itp. Także rośliny, które są chętnie spożywane przez zwierzęta domowe, takie jak: koniczyna, stokrotka, zboża, również są bezpieczne dla człowieka.

Jednak wymienione powyżej rośliny, choć urocze nie dadzą spektakularnego efektu, np. na torcie ślubnym. Co w takim razie zrobić? Kwiaty w kwiaciarniach i na giełdach kuszą oczy… ale czy są dla nas bezpieczne?

I tu z pomocą przychodzi nasz przyjaciel smartfon. Są dwie świetne aplikacje, które możemy polecić, do oznaczania roślin – ,,Plant Net” oraz ,,Flora Incognita”. Pstrykamy fotkę wybranym kwiatom – voilà – wszystko wiemy.

Jakimi kwiatami dekorować torty i inne słodkości?

Na szczęście jest naprawdę sporo przepięknych kwiatów, które bezpiecznie można układać na naszych deserach, a nawet mogą być w pełni jadalne. Należą do nich m.in.: róża (cukrowa i dzika), dalia – jedzona w Meksyku, goździk – ulubiony Noeli, gipsówka wiechowata, słodki fiołek, bratki, chabry, malwa różowa, lawenda, storczyk oraz słonecznik.
Lista roślin, które z powodzeniem możesz wykorzystywać w swojej kuchni jest jeszcze dłuższa, ale pozwól, że ograniczymy się do tych najbardziej popularnych. 

Jakich kwiatów nie wybierać do dekorowania wypieków?

Przykłady roślin trujących nawet w stopniu śmiertelnym (!): konwalia – cała roślina, rododendron – cała roślina, tulipan – cała roślina i cebulka, a także gwiazda betlejemska. 

Poza tym trujące są także m.in.: jaskry, hortensje, żonkile oraz hiacynty. 

Z tymi roślinami nie ryzykowałybyśmy nawet po odpowiednim zabezpieczeniu ich przed dekorowaniem naszych deserów. 

Gdzie kupić w pełni jadalne kwiaty?

Wiemy już, które kwiaty są jadalne, a które mogą nam zaszkodzić, ale czy to znaczy, że możemy zjeść różę kupioną w kwiaciarni? Niestety nie…. Rośliny ze sklepów lub giełd kwiatowych najczęściej są nawożone i opryskane różnymi chemikaliami, które mają za zadanie utrzymać ich świeżość jak najdłużej. Nie ryzykuj również próbując roślin dzikorosnących w parkach lub lasach. Czasami nawet niewielkie ilości mogą być trujące w stopniu śmiertelnym. 

Jeśli chcesz się delektować słodkimi goździkami, delikatnymi bratkami lub intensywną w smaku różą, najlepiej posadź je w swoim ogrodzie lub znajdź hodowlę, która zapewni, że kwiaty są bezpieczne do spożycia. Czasami możesz znaleźć jadalne, żywe kwiaty w Makro lub Frisco z certyfikatem spożywczym, które są zapakowane w pudełka i przechowywane w chłodni.

Jak przechowywać żywe kwiaty?

Aby jak najdłużej zachować świeżość kwiatów, których będziesz używać w swojej kuchni, przechowuj je podobnie jak sałatę. Ułóż je na zwilżonym ręczniku papierowym i schowaj w pojemniczku do lodówki. Większość kwiatów (a na pewno ulubione goździki Noeli) wytrzymają w taki sposób kilka dni i będą pięknie prezentować się na Twoich cudownych ciastach.  

Jak zabezpieczyć kwiaty na torcie?

Ze względów opisanych powyżej uważam, że wszystkie kwiaty, którymi dekorujemy tort lub inne wypieki, powinny być odpowiednio zabezpieczone. W moim poprzednim wpisie blogowym opisuję, jak to zrobić. Wybrałam najłatwiejszy i najszybszy sposób – więcej szczegółów znajdziesz tutaj.   

Mam nadzieję, że artykuł był dla Ciebie przydatny i od dzisiaj będzie Ci łatwiej podjąć decyzję przy kupowaniu kwiatów na swoje piękne wypieki. Dołącz do mnie na IG lub innych profilach społecznościowych, jeśli chcesz być na bieżąco z treściami, które publikuję. Do zobaczenia!

Jak dobrać średnicę tortu do separatora?

To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w tym wpisie, pomogą Ci odpowiednio dobrać wielkość poszczególnych pięter do Twojego ulubionego separatora. Jeśli wciąż będziesz mieć

Jak zrobić tort piętrowy? – wskazówki

Przed Tobą Twój pierwszy raz z tortem piętrowym? A może masz już za sobą pierwsze próby, ale nie czujesz się pewnie? W tym wpisie podaruję kilka cennych wskazówek, które na

Koszyk

1 października sklep zostanie tymczasowo zamknięty!
NIEDŁUGO WRACAM