Personalizowany topper z izomaltu do schrupania

A właściwie do polizania! To mój kolejny bardzo szybki i łatwy pomysł na niepowtarzalną dekorację Twojego tortu. Koszt jego wykonania jest niewielki, możesz ograniczyć się tylko do dwóch składników. Ilość możliwości na jego wygląd jest nieskończona i ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia, a na dodatek jego przygotowanie zajmie Ci dosłownie kilkanaście minut. Bierzmy się do roboty i zróbmy razem topper z izomaltu!

Co potrzebujemy?

Lista potrzebnych składników, jak widzisz, jest bardzo krótka: 

  • izomalt 
  • jadalny pisak (Mój ulubiony znajdziesz tutaj, kolor dowolny. Możesz również użyć zwykłego barwnika w żelu i precyzyjnego pędzelka)
  • opcjonalnie, jeśli chcesz zabarwić swój topper – barwnik w żelu lub do aerografu, a gdy chcesz uzyskać mleczny efekt, wybierz wybielacz
  • opcjonalnie lakier spożywczy w sprayu

Przygotuj również matę silikonową, garnek, silikonową szpatułkę i termometr, jeśli ułatwi Ci on pracę z izomaltem. 

Zaczynamy!

Krok 1: Wsyp izomalt do garnuszka i zacznij podgrzewać na niewielkim ogniu. Podobnie jak z karmelem, nie spuszczaj go z oka, łatwo go przypalić! Ja od czasu do czasu mieszam granulki, żeby ułatwić mu rozpuszczenie się. Idealna temperatura, kiedy izomalt jest gotowy, to 167ºC. Sama n nie używam termometru, ściągam garnuszek z ognia, kiedy wszystko się ładnie rozpuści i mikstura zaczyna bulgotać. 

Jeśli chcesz uzyskać jednolity kolor izomaltu to teraz jest moment, kiedy należy dodać barwnik. Bądź ostrożny, może pryskać (tak samo jak karmel). 

Krok 2: Wylej izomalt na matę silikonową formując pożądany kształt. Jeśli Twoja mata ma wzorki, najprawdopodobniej odcisną się one na gotowej masie – zwróć na to uwagę. Możesz również użyć silikonowej foremki, np. serduszka lub nabrać na wykałaczkę odrobinę barwnika i zrobić tak zwane ,,esy floresy” na swoim topperze (to efekt, który widzisz na moich zdjęciach).  Poczekaj kilka minut, aż zastygnie i zrobi się twardy. 

Krok 3: Pora na napis. Dla ułatwienia wydrukowałam sobie podkład, który podłożyłam pod prześwitujący papier do pieczenia. Na nim położyłam gotowy izomalt i odrysowałam literki jadalnym pisakiem.

Na moim instagramie znajdziesz krótki filmik, w którym krok po kroku pokazuję, jak przygotować jadalny topper. Znajdziesz go tutaj.

Wskazówki

  • Jeśli podgrzejesz izomalt zbyt krótko i jego temperatura nie będzie odpowiednia, ozdoby zrobią się matowe. Nie wyrzucaj ich do kosza. Wrzuć do garnuszka i podgrzej raz jeszcze. Podobnie gdy niechcący złamiesz swój topper lub wylejesz kształt, który Cię nie zadowoli.
  • Izomalt jest wybredny i nie lubi wilgoci, zaczyna się wtedy ,,kleić”, dlatego najlepiej przygotować go przed podaniem. Jeśli zrobisz go wcześniej, możesz przechowywać go w szczelnym pojemniku, a najlepiej spryskaj go ostrożnie lakierem spożywczym. (Po spsikaniu topper nie nadaje się do ponownego rozpuszczenia).

Wiele możliwości 

Jak zawsze nie bój się eksperymentować z kolorami. Topper z izomaltu możesz barwić dowolnie i wylewać dowolne kszałty! 

Koniecznie daj znać, czy skorzystasz z przepisu na tak szybką i efektowną dekorację. Czekam na Twoje zdjęcia, oznacz mnie na nim i dodaj #choconoela, będzie mi bardzo miło, a ja z łatwością Cię znajdę.

Jak dobrać średnicę tortu do separatora?

To jedno z najczęściej zadawanych mi pytań. Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w tym wpisie, pomogą Ci odpowiednio dobrać wielkość poszczególnych pięter do Twojego ulubionego separatora. Jeśli wciąż będziesz mieć

Jak zrobić tort piętrowy? – wskazówki

Przed Tobą Twój pierwszy raz z tortem piętrowym? A może masz już za sobą pierwsze próby, ale nie czujesz się pewnie? W tym wpisie podaruję kilka cennych wskazówek, które na

Koszyk

DARMOWA DOSTAWA dla zamówień powyżej 100zł!      [Tylko do niedzieli!]